The University Record, October 21, 1998

Calendar

 

Activities

 

Wednesday, October 21

*Turner Geriatrics Ctr---Flu vaccination, 3-5 pm, Senior Resources Ctr, 764-2556.

U-M-Flint---MBA Open House, 7-8:30 pm, Ontario Rm, UCEN, (810) 762-3160.

Friday, October 23

DPS---Open House, 10 am-2 pm, Campus Safety Services Bldg, 1239 Kipke, 647-4066.

*U-M-Flint---Stephen King Night, 5-9 pm, Kiva, UCEN, (810) 762-3431.

Saturday, October 24

*U-M-Dearborn---Art Tour, Slusser Gallery, (313) 593-5058.

*Exhibit Museum---Light Years from Andromeda, 12:30 & 3:30 pm, 764-0478.

*Exhibit Museum---Diamond in the Sky, 10:30 & 11:30 am, 1:30 & 2:30 pm, 764-0478.

Sunday, October 25

*Exhibit Museum---Diamond in the Sky, 1:30 & 2:30 pm, 764-0478.

*Matthaei Botanical Gardens---A Fall Harvest, 2 pm, conservatory, 998-7061.

*Hillel---Israeli Dancing, 7:30-10 pm, 769-0500.

*Exhibit Museum---Light Years from Andromeda, 3:30 pm, 764-0478.

Tuesday, October 27

Hillel---Parsha & pizza, 6-7 pm, 769-0500.

Wednesday, October 28

*Turner Geriatrics Ctr---Flu vaccination, 2-4 pm, Turner Clinic, 764-2556.

Thursday, October 29

CP&P---Graduate School Information Fair, Michigan Union Ballroom, 764-7460.

Friday, October 30

Art & Design Sch---Reception for Work Works by Charles & Ray Eames, 5:30 pm, Slusser Gallery, 936-0792.

U-M-Flint---Community Halloween Party, 6-10 pm, Mich Rms A-C, UCEN, (810) 762-3431.

 

Arts and Entertainment

 

Wednesday, October 21

Museum of Art---Art Video: This Is Edward Steichen, 12:10 pm, Media Rm, 764-0395.

U-M Dearborn---Film: Armageddon, 7:30 pm, Univ Mall Stage, (313)593-5668.

Music School---Concert Band, 8 pm, Hill Aud, 764-0594.

U-M-Flint---FASAP---Getting Along Better With Nearly Everyone, noon, Mich Rm B, UCEN, (810) 762-3456.

Hillel---Film: The Jew in the Lotus, 7 pm, Mich Theater, 769-0500.

Music School---Women’s Glee Club, 8 pm, Hill Aud, 764-0583.

Univ Library---Shapiro Café, 8:30 pm, Shapiro Lib, 936-3813.

Thursday, October 22

*Student Affairs---Second City National Touring Company, 8 pm, League Ballroom, 763-4652.

Gifts of Art---S Chastain & J Dapogny, ballads & jazz standards, 12:10 pm, Fl 1 Lobby, Univ Hospital, 936-ARTS.

U-M-Dearborn---Film: Armageddon, 7:30 pm, Univ Mall Stage, (313)593-5668.

U-M Dearborn---The Walt Lipiec Duo, 10:30-11:30 am, Univ Mall Stage, (313)593-5668.

Museum of Art---Art Video: This Is Edward Steichen, 7:30 pm, Media Rm, 764-0395.

Music School---Jazz Combos, 8 pm, Rackham Aud, 764-0594.

Friday, October 23

*U-M-Flint---Fires in the Mirror, 8 pm, Theatre, 762-3250.

Japanese Studies---Film: Maboroshi, 7 pm, Lorch Hall Aud, 764-6307.

Chinese Studies---Film: Growing Up, 8 pm, Aud A, Angell Hall, 764-7084.

*Major Events Office---Gerald Levert, Ginuwine and Kelly Price, 7:30 pm, Hill Aud, 936-TKTS.

*Univ Mus Soc---Bill T. Jones/Arnie Zane Dance Company, 8 pm, Power Ctr, 764-2538.

Saturday, October 24

*U-M-Flint---Fires in the Mirror, 8 pm, Theatre, 762-3250.

*Univ Mus Soc---Budapest Festival Orchestra, 8 pm, Hill Aud, 764-2538.

*Alumni Assn---Go Blue Brunch, 9:30 am, Osterbaan Field House, 763-9750.

Cinema Guild---Films: Kiss Me Deadly, 7 & 10 pm, Detour, 8:50 pm, Nat Sci Aud.

*Greek System---Compulsive Lyres Fall Concert, 8 pm, Mendelssohn Theater.

Sunday, October 25

Museum of Art---Tea Ceremony, 3 pm, Japanese Gallery, 764-0395.

*U-M-Flint---Fires in the Mirror, 2:30 pm, Theatre, 762-3250.

*Music School---Halloween Concert, 4:30 & 8:30 pm, Hill Aud, 764-0594.

Monday, October 26

Pierpont Commons---The Randy Napoleon Quartet, 8-10 pm, Leonardo’s, 764-7544.

English Dept---Tobin Seibers, memoir reading, 5 pm, Rackham Amphi, 764-6296.

*U-M-Flint---Chamber Singers Invitational, 7:30 pm, Theatre, 762-3250.

Hillel---Ahava Movie Night, Film: TREYF, 8 pm, 769-0500.

Tuesday, October 27

U-M Dearborn---Murder Mystery, 7-10 pm, Henry Ford Estate, (313) 593-5416.

*Univ Mus Soc---David Daniels, countertenor, 8 pm, Mendelssohn Theatre, 764-2538.

Music School---University Choir, 8 pm, Hill Aud, 764-0594.

Wednesday, October 28

U-M-Flint---Concert: Jady Kurrent Dance Band, noon-1pm, Clint’s Café, (810) 762-3431.

Pierpont Commons---Open Mic Night, 8-10 pm, Leonardo’s, 764-7544.

U-M-Flint---Composition recital with Mark Bolton, 7:30 pm, 164 CROB, (810) 762-3377.

Music School---Recital, E Blondahl Bengtsson, cello, & A Nel, piano, 8 pm, Mendelssohn Theatre, 764-0594.

Museum of Art---Art Video: Dorothea Lang: Under the Trees, 12:10 pm, Media Rm, 764-0395.

Thursday, October 29

Gifts of Art---G Ross, Electric guitar, 12:10 pm, Fl 1 Lobby, Univ Hospital, 936-ARTS.

Museum of Art---Art Video: Dorothea Lang: Under the Trees, 7:30 pm, Media Rm, 764-0395.

English Dept---Writers’ Harvest for Share Our Strength, 5 pm, Rackham Amphi, 764-6296.

Friday, October 30

Music School---L Skelton, piano, Faculty Recital, 8 pm, Britton Recital Hall, 764-0594.

*Univ Mus Soc---La Capella Reial de Catalunya & Hesperion XX, 8 pm, St Francis Church, 764-2538.

Japanese Studies---Film: Summer in Narita, 7 pm, Lorch Hall Aud, 764-6307.

*Music School---Opera: The Shattered Mirror, 7:30 pm, Video Studio, Media Union, 764-0594.

 

*HRD, 764-7410, reg req

2030 Administrative Services Bldg.

http://www.umich.edu/~hraa/hrd

 

Wednesday, October 21

*Planning for Retirement, 1:30-4:30 pm.

Friday, October 23

*U-M Retirement Plan, 8:30-10:30 am.

Wednesday, October 28

*Speed Reading, 9 am-4 pm.

 

ITD, 763-3700, all in 1008 NUBS

unless otherwise noted, reg req

 

Wednesday, October 21

*SAS Introduction (Part 6), 8:30-10:30 am, NI3F30, NIB.

*UNIX - vi Visual Editor Usage, 9 am-noon, ICB, 201 E Hoover.

*WWW HTML Layouts, 9 am-noon, 3336C/D Media Union.

*UNIX Q & A, 10:30 am-12:30 pm, NI3F30, NIB.

*Excel Introduction, 1-5 pm, ICB, 201 E Hoover.

*Excel Advanced, 1-5 pm, 3336C/D Media Union.

GQL Introduction, 1-5 pm.

Thursday, October 22

*Excel Data Management, 8:30-10:30 am.

*Windows 95/NT Intro, 9 am-noon, ICB, 201 E Hoover.

*Excel Macros Introduction, 10:30 am-12:30 pm.

*WWW HTML Authoring Intro, 1-3 pm, NI3F30, NIB.

*Access Queries, 1-5 pm.

*WWW HTML Authoring Intermed, 3-5 pm, NI3F30, NIB.

Friday, October 23

*Access Forms, 8:30 am-12:30 pm.

*WWW HTML CGIs and Forms, 1-4 pm, NI3F30, NIB.

*GQL Reports, 1-4 pm.

Monday, October 26

*SAS Introduction (Part 7), 8:30-10:30 am, NI3F30, NIB.

*WWW HTML Getting Started with Web Publishing at U-M, 9 am-noon.

*Data Access - HR Data, 8:30 am-noon.

Tuesday, October 27

*Internet File Transfer for Windows, 9 am-noon, Argus, 519 W William.

*UNIX - C Shell Usage, 9 am-noon, NI3F30, NIB.

*Word Long File Management, 3-5 pm, ICB, 201 E Hoover.

*Excel Q & A, 3-5 pm, NI3F30, NIB.

Wednesday, October 28

*SAS Introduction (Part 8), 8:30-10:30 am, NI3F30, NIB.

*Word Q & A, 10:30 am-12:30 pm, NI3F30, NIB.

*Internet Navigation with Netscape I, 1-3 pm, ICB, 201 E Hoover.

*AppleShare IP Administration, 1-5 pm.

*Internet Navigation with Netscape II, 3-5 pm, ICB, 201 E Hoover.

Thursday, October 29

*Excel Intermediate, 8:30 am-12:30 pm, ICB, 201 E Hoover.

*WWW HTML Authoring Intro, 1-3 pm, NI3F30, NIB.

*Access Introduction, 1-5 pm.

*WWW HTML Authoring Intermed, 3-5 pm, NI3F30, NIB.

Friday, September 30

*WWW HTML Getting Started with Web Publishing at

U-M, 9 am-noon, NI3F30, NIB.

*FileMaker Pro Calculations & Scripts, 1-5 pm, 3336C/D Media Union.

*Access Introduction, 1-5 pm.

*SPSS Introduction (Part 4), 6-8 pm.

 

Lectures/Discussions

 

Wednesday, October 21

Psychiatry Dept---S Taylor & I Liberzon, Colors of the Mind: Neuroimaging Emotions in Psychiatry, 10:30 am-noon, MCHC Aud, 936-5891.

OVPR---A Achenbaum & S Ketefian, Authorship, Mentorship & Data Stewardship, 7-9 pm, Vandenberg Rm, League, 763-1289.

Graduate School---E Foner, The Story of American Freedom, 4 pm, Rackham Aud, 647-2640.

Union Program Board---J Kuwada, How the Brain Gets Wired Up: The Yuck Factors, noon-1pm, U-Club, Mich Union, 994-4889.

Physiology Dept---E Homsher, Muscle Regulatory Proteins: Insight into Mechanisms Using In-Vitro Motility Assays, 4 pm, Rm 7745, Med Sci Bldg, 763-5727.

CREES---D Ransel, Fertility & Abortion: Three Generations of Village Women in Russia Speak of their Choices, noon-1 pm, Rm 1636, Social Work Bldg, 764-0351.

Latin American/Carribbean Studies---J Adams, Human Population Genetics in Northwestern Argentina, noon, Rm 2609, Social Work Bldg, 763-0553.

Thursday, October 22

Communication Studies---J Schement, The Persistent Visitor: Information Technology in the Home, 4 pm, Kuenzel Rm, Mich Union, 764-0420.

*Matthaei---H Clendenin, The Natural Splendors of Copenhagen, noon-2 pm, 1800 N Dixboro Rd, 998-7061.

EECS---N Kashyap, Synchronization with Timing Information, 4:30-5:30 pm, Rm 1311, EECS Bldg, 764-2390.

Medicinal Chemistry--J Shafer, Inhibition of Thrombin, 4 pm, 2548 CC Little Bldg, 647-8429.

Latin American/Carribbean Studies--F Lara, Modernism Before Modernization: The Dynamics of Brazilian Modernism, noon, Rm 2609, Social Work Bldg, 763-0553.

*Turner---P Gosling, Southeast Asian Culture, 10-11:30 am, Kellogg Eye Ctr Aud, 998-9353.

Friday, October 23

Mat Sci & Engin---S Stupp, Self-Organizing Supermolecular Materials, 3:30 pm, Rm 1504, Dow Bldg, 763-4970.

Clements Lib---P Linebaugh, Irish, African & American Dimensions of the Despard Conspiracy of 1803, 4 pm,764-2347.

Philosophy Dept---G Ray, No Metaphysical Modality, 4 pm, Rm 2408, Mason Hall, 764-6285.

CSSEAS---W Tossa & P Saihong, Thai-Lao Folktales and Storytelling, noon, Rm 1644, Social Work Bldg, 764-0352.

CAAS---A Rahman, The Persistence of ‘Slavery’ in Contemporary Africa, 12:10-1 pm, 109 West Hall, 764-5513.

CAUP---D Kelbaugh, Common Place: Toward Neighborhood & Regional Design, 5:30 pm, Chrysler Aud, 764-1300.

Linguistics Program---C Tortora & D Cresti, On Locative Doubling, 4 pm, 2011 MLB, 764-0353.

Saturday, October 24

Physics Dept---P Fisher, Dark Matters: Unmasking the Invisible Universe, 10:30-11:30 am, Rm 170, Dennison, 764-4437.

Sunday, October 25

*Hillel---Terry Gross, 7:30 pm, Rackham Aud, 769-0500.

Monday, October 26

Studies in Religion---J Gyatso, The Creation of Female Charisma in Tibet: The Sagas of Yeshe Tspgyal, 7:30 pm, 1324 East Hall, 764-4475.

CREES---R Huber, Post-doctoral funding opportunities in the former Soviet Union & Central & Eastern Europe, 4 pm, Rm 2609, Social Work Bldg, 764-0351.

Tuesday, October 27

Humanities Inst---W Lougee & J Price-Wilken, The Electronic Book, noon, Rm 1524, Rackham Bldg, 936-3518.

Turner Geriatrics Ctr---G Chin, Qigong & Tai Chi, 10 am-noon, Conf. Rm, Level 1, Geriatrics Ctr Bldg, 764-2556.

Chinese Studies---M Tanner, China’s Police: Recent Battles Over Reform, noon, Rm 1636, Social Work Bldg, 764-6308.

ISR---E Burnstein, He Ain’t Heavy, Father, He’s My Brother, 4-5:30 pm, Rm 6050, ISR.

Medical Ctr---M Sanda & D Smith, Prostate Cancer: New Directions in Detection & Treatment, 7:30-9:30 pm, Kellogg Eye Ctr Aud, 763-9000, ext 1075.

Wednesday, October 28

Psychiatry Dept---T Ketter, 10:30 am-noon, MCHC Aud, 936-5891.

CAUP---R Beckley, Getting a Life in Architecture, Planning and Urban Design, 12:30-1:30 pm, Chrysler Aud, 764-1300.

Latin American/Carribbean Studies---D Pedersen, Money, Movement, Meaning: US & El Salvador since the 1980s, noon, Rm 2609, Social Work Bldg, 763-0553.

CREES---J Hellbeck, Writing the Illiberal Self: Soviet Diaries from the Stalin Era, noon, Rm 1636, Social Work Bldg, 764-0351.

Thursday, October 29

Japanese Studies---J Dorsey, Aesthetics as Ideology, noon, Rm 1636, Social Work Bldg, 764-6307.

Medicinal Chemistry---R Pratt, Active Site Chemistry of beta-Lactamases, 4 pm, 2548 C.C. Little Bldg, 647-8429.

IRWG---B Wiesen Cook, Censorship, Silence & Secrecy in the Life & Legacy of Eleanor Roosevelt, 5-7 pm, Rm 4448, East Hall, 764-9537.

CEW/CFW---K Clark & M Knepp, Navigating the Maize, noon-1:30 pm, W Council Rm, Rackham Bldg, 998-7080.

CAUP---S Kennedy, Rethinking Institutional Typologies, 6 pm, Chrysler Aud, 764-1300.

U-M-Flint---T Lindley, Sensationalism or Facts: What Does the Audience Really Want? 11:30 am-12:30 pm, Kiva, UCEN, (810) 762-3431.

CMENAS---J Stewart-Roabinson, Ataturk Creates a Republic, Rm 1636, Social Work Bldg, 764-0350.

Mat Sci & Engin---T Courtney, Case Studies in Microstructural Evolution, 3:30 pm, Rm 1504, Dow Bldg, 763-4970.

Friday, October 30

Philosophy Dept---W Burkert, Revealing Nature amidst Multiple Cultures, 4 pm, Rackham Amphi, 764-6285.

CAAS---N Dickerson, Race & Gender Segregation in the Labor Market, 12:10-1 pm, 109 West Hall, 764-5513.

Art History---M Nesbeit Last Words: Rilke, Wittgentstein & Duchamp, 4 pm, Aud D, Angell Hall, 764-5400.

CSSEAS---L Curran, Suharto’s Trees, noon, Rm 1644, Social Work Bldg, 764-0352.

OVPR---J Schell, The Case for Abolishing Nuclear Weapons, 8 pm, Rackham Amphi, 647-9085.

OVPR---J Schell, Panel: What Does It Mean to Think About Abolishing Nuclear Weapons, noon-1:30 pm, Rm 2042, Dana Bldg, 647-9085.

School of Art & Design---C Samaras, Photo-Active Feminist Series, 7 pm, School of Art & Design Aud, 764-0397.

 

Meetings

 

Wednesday, October 21

Hillel---Israel Info Day, by appt, 769-0500.

Thursday, October 22

CMENAS---Arabic Circle, 4 pm, Rm 4661, Social Work Bldg, 764-0350.

Hillel---Shulchan Ivrit, 5:30 pm, Cava Java Café, 769-0500.

Tuesday, October 27

ploring Jewish Ethics, 7:30-8:30 pm, 769-0500.

Hillel---Reform Chavurah, 7:30 pm, 769-0500.

Thursday, October 29

Hillel---Shulchan Ivrit, 5:30 pm, Cava Java café, 769-0500.

CMENAS---Arabic Circle, 4 pm, Rm 4661, Social Work Bldg, 764-0350.

 

Sports

 

Friday, October 23

*Athletics Dept---Women’s volleyball vs Wisconsin, 7 pm, Cliff Keen Arena, 763-6441.

Saturday, October 24

*Athletics Dept---Women’s volleyball vs Iowa, 7 pm, Cliff Keen Arena, 763-6441.

Friday, October 30

*Athletics Dept---Women’s volleyball vs Indiana, 7 pm, Cliff Keen Arena, 763-6441.

*Athletics Dept---Ice hockey vs Bowling Green, 7 pm, Yost Ice Arena, 763-1381.

Athletics Dept---Women’s soccer vs Brigham Young, 3 pm, Varsity Soccer Field, 763-6441.

*Athletics Dept---Women’s field hockey vs Northwestern, 3 pm, Ocker Field, S State St, 763-6441.

 

Workshops/Seminars

 

Wednesday, October 21

Hlth Sci Lib---Netscape Plug-Ins, 10:30 am-noon, LRC 3950, Taubman Lib, 763-2037.

Thursday, October 22

Hlth Sci Lib---Nursing Internet Resources, 4-6 pm, Rm 2C228, Univ Hospital, 763-2037.

Monday, October 26

CRLT---What Are Students Learning & How Am I Teaching? 4:30-6:30 pm, W Conf Rm, Rackham Bldg, 764-0505.

Music School---Master class, 4:30 pm, Britton Recital Hall, 764-0594.

Tuesday, October 27

CAUP---Panel, Farmland Preservation & Land Use Planning, 7:30 pm, Chrysler Aud, 764-1300.

Wednesday, October 28

Hlth Sci Lib---Medsearch Workshop, 10:30 am-noon, LRC 3950, Taubman Lib, 763-2037.

*M-Fit---M Monahan & B Fritzsch, Fall Seafood, 6-8 pm, East Ann Arbor Health Ctr, 998-6736.

Hlth Sci Lib---Public Health Resources on the Web, 10 am-noon, MG442, Public Health Bldg, 936-1391.

MESA---Dos Alas: Grupo Cepeda & Grupo Afro-Cuba, 4-6 pm, League ballroom, 763-9044.

Turner---R Boyd, Social Securtiy: Hazards, Pitfalls and Hope For the Future, 1-3 pm, Kellogg Eye Ctr Aud, 764-2556.

Thursday, October 29

Latin American/Carribbean Studies---Cities & the Environment in Latin America, noon-2 pm, Rm 2147, Art & Arch Bldg, 764-1300.

 

Yost Ice Arena

*Public skating, 764-4600

 

Monday-Friday, noon-12:50 pm; Thursday, 8-9:50 pm; Saturday, 2-3:50 pm & 7-8:50 pm; Sunday, 2-3:50 pm.

 

Regular Meetings

 

Alcoholics Anon---Campus AA Group, Monday-Friday, Alcoholics Anon---Unity AA Group, Closed Disc, cross-addicts welcome, 12:10 pm, 3100 Mich Union, 332-1247.

Center for Child and Family---*Adventures in Parenting---Life with Your Turbo-charged Child, Tuesdays, 7-8:30 pm; Inquisitive Minds, 7:15-8:45 pm, Wednesdays. Call for more information, 764-9466.

Guild House---Women’s Book Group, noon-1 pm, 2nd and 4th Mondays; Sexuality and Spirituality: Exploring the Connections, 7-8 pm, Thursdays; 802 Monroe St, 662-5189.

Health System Pulmonary Rehab---Ann Arbor Better Breathers, 2-4 pm, first Monday, Domino’s Farms EBA Club, 998-8723.

HIV/AIDS Support Group---5:30-7:30 pm, alternate Thursdays, Taubman Ctr, (888) 224-7939 or 936-8186.

LGBT Affairs---Creative Expressions Group, 1 pm, Saturdays, call for room number, 763-4186.

Turner Geriatric Clinic---Free hearing screening, 12:30-3:30 pm Oct. 16, Turner Clinic; Caring for Your Mate, 2-3:30 pm, fourth Tuesday, Conf Rm, Cancer & Geriatrics Ctr, 764-2556.

Psychological Clinic---Therapy Group to Improve Quality of Close Relationships, 4:30-7 pm, Mondays, Ste 2463, E Hall; *Eating Issues and Body Image Workshop, Mondays, call for details, 764-3471.

 

Services

 

Campus Information Centers: First Floor Michigan Union and Lobby, Pierpont Commons, 763-INFO, info@umich.edu, and www.umich.edu/~info on the Web.

Medicare Assistance Program: 9:30-11:30 am; Tuesdays; Turner Senior Resource Ctr, 2401 Plymouth Rd, Ste C; 764-2556.

Photo ID: Monday-Friday-Entree Plus Ofc, Pierpont Commons, 8:30 am-5 pm, 763-6294; Wolverine Tower, G270, 3003 S State, 8 am-5 pm, 763-7671; Student Activities Bldg, Rm 100, 8 am-5 pm, 763-4632. Medical Center: Med Inn Bldg, Rm C158, 7 am-4:30 pm.

SAFEWALK-Shapiro Undergrad Libr, Sun-Thurs, 8 pm-2:30 am; Fri-Sat, 8-11:30 pm, 936-1000.

NORTHWALK-Bursley Residence Hall, Sun-Thurs, 8 pm-1:30 am; Fri-Sat, closed, 763-WALK.

 

Exhibitions

 

AFROAMERICAN MUSIC COLLECTION---Collection of books, periodicals, original 78 rpm recordings from 1945-55, videos, sheet music, articles and photographs, 106 West Hall, 764-8338.

ARCHITECTURE & URBAN PLANNING---Through Oct. 30: Spirit Rooms, photographs by Steven Evans, College Gallery; Through Oct. 30: Line & Lineament, Models and Drawings of the International Institute Exhibit Space by Craig Borum and students, Social Wk Building, 764-1300.

EXHIBIT MUSEUM OF NATURAL HISTORY---Permanent exhibits covering dinosaurs and fossils, Michigan wildlife, Native Americans, anthropology, geology and astronomy. Back to the Sea: The Evolution of Whales. Philippine Photos & Finds: A Century of U-M Anthropology in the Philippines. 1109 Geddes, Mon-Sat 9 am-5 pm, Sun. 12-5 pm, 763-6085.

GIFTS OF ART---Through Nov. 19: Etchings & Lithography by Michele Gauthier, Taub Lobby N Fl 1, Jewelry by Alex Gulko, Taub Lobby N Fl 1, Paintings by E. W. Dopp, Taub Lobby S Fl 1, Art Boxes by Meredith Krell, Taub Lobby S Fl 1, Mixed Media Paintings by Sandra S. Difazio, Univ Hosp Lobby Fl 1, Prints by Sandra Somers, Univ Hosp, Main Corridor W Fl 2, Perthshire Paperweights, Can/Ger Ctr Lobby, Fl 1.

KELSEY MUSEUM OF ARCHAEOLOGY---The Ancient Near East and Egypt; Through Dec. 4: Reconstructing Personal Style in Late Antiquity; Through Dec. 24: A Victorian’s Passion: David Roberts; 763-3559.

MATTHAEI BOTANICAL GARDENS---Through Oct. 31: Joy of Life by Hanne Eske Dyva, Auditorium, 998-7061.

MEDIA UNION GALLERY---Through Oct. 31: Studying the Fibonacci Series, Paintings by Herbert Johe, 764-1300.

MICH LEAGUE BUFFET---Through Nov. 13: Oil Acrylic Paintings by Annie Breiholz; 763-4652.

MUSEUM OF ART---Through Oct. 25: Dreamscapes: The Surrealist Impulse; Through Nov. 15: Hopes and Aspirations: Decorative Painting of Korea; African Arts: Objects of Power, Knowledge and Mediation; American Visions: Nineteenth-Century American Paintings; 764-0395.

PIERPONT COMMONS---Through Oct. 22: Another Snake in a Basket: A Mixed Media Collection; 764-7544.

SLUSSER GALLERY---Through Nov. 18: Work Works by Charles and Ray Eames, Art and Architecture Bldg., 764-1300.

SPECIAL COLLECTIONS LIBRARY---Through Dec. 23: Michigan Book Artists 1998 by James D. Fox, 7th Fl, Graduate Library, 764-9377.

THE STEARNS COLLECTION---One of six major collections of musical instruments in North America. Contains more than 2,000 instruments, both Western and non-Western, ranging from typical period pieces to rare exotica. School of Music, 763-4389.

RESIDENTIAL COLLEGE---Through Nov. 9: Exhibition of Inmate Art, E. Quad, 763-0176.

 


You can always drop us a line: urecord@umich.edu.